Çocuklarda İşitme Kaybı Türleri

tüm çocukların kişilikleri, davranış ve tepkileri farklı olduğu benzer biçimde işitme kayıpları da birbirinden farklılık gösterebilir.

İşitme Kaybı Türleri:

•             süre zaman sertleşmiş kulak kirleri, kulağa kaçan yabancı cisimler, dış kulak enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları, kulak zarı delinmesi veya kemikçiklerin kireçlenmesi vb nedenler dış kulağın sesi iletmesine engel olabilmektedir. Dış kulak ve/yada orta kulağın yarattığı bu tip engellemeler “İletim tipi işitme kaybı” yaratırlar. İletim tipi işitme kayıpları cerrahi müdahale, ilaç kullanımı vb şekilde tedavi edilebilir. Tedavi edilemeyen işitme kaybı olduğu durumlarda uygun yöntem ile cihazlandırılarak yarar sağlanabilir.

•             Dış kulak ve orta kulak sağlam olmasına rağmen, doğuştan, yüksek ses maruziyeti, işitme sistemine zarar veren ilaç kullanımına bağlı olarak; salyangoz içerisinde titreşimleri minik voltajlı elektrik enerjisine çeviren tüy hücreleri hasar görmekte ve sesin beyne iletilmesine engel olmaktadır. Bu tür engellemeler “Sensörinöral işitme kaybı”nı ortaya çıkarmaktadır. Sensörinöral işitme kayıpları kalıcıdır ve cerrahi müdahale ile tedavi edilmez. Erken dönemde DOĞRU bir halde cihazlandırılması ve sıkı bir halde takip edilmesi çok önemlidir.

•             Bazı durumlarda hem iletim tipi bununla beraber sensörinöral tip işitme kaybı birlikte görülmektedir. Bu tip karma işitme kayıplarına da “Mikst tip işitme kaybı” İletim tipi işitme kaybının tedavisi hemen sonra uygun cihazlandırma yapılmalıdır.
Kronik akıntı ve enfeksiyon sorununa haiz pediatrik vakalarda açık uygulama ile işitme aygıtı uygulanması önerilmektedir.

Koklear İmplant ve İşitme aletinin birlikte Kullanılması Önemlidir!

İletim tipi işitme kaybı veya ileri düzeyde ve ağır sensörinöral işitme kaybı olan ve işitme aletindan yarar göremeyen çocuklar için koklear implant çözümü faydalı olabilir.

İki taraflı koklear implant, her iki kulağında da işitme bozukluğu olan hastalarda kullanılamadığında, çok ileri derece kayıplı olan kulaklarında bir işitme cihazı kullanılabilir. Bunun sebebi, iki kulağında da işitme kaybı olan hastaların gelen sesleri beyinde 3 boyutlu işleyebilmesi için iki kulaktan da sesli ihtarya ihtiyaç duymalarıdır.( M.F. Dorman, 2008)

Ebeveyn olarak yapabileceğiniz öteki basit şeyler

•             İşitme destek sistemlerini kullanan çocuklara ne kadar yakın mesafeden konuşursanız sizleri o kadar rahat duyacaktır. –Onlara yaklaşın!

•             Yüz mimikleri kullanarak konuşmanız sizi daha dikkatli dinlemelerini elde edecektir. -Gülümseyin

•             İlgi çekici sesleri daha iyi dinleyeceklerdir. – bundan dolayı vakit süre şarkı söyler benzer biçimde konuşun.

•             İfadelerinizi vücut dilinizle destekleyin. – mevzuşmanızı destekleyin!

•             Çocuğunuzla mevzuşmaya ve benzer tekrarlar meydana getirmeye devam edin. – Dil öğreniminde yine çok önemlidir.

•             En iyi bildirişim rağmenızdaki fert sizi dinleyip mevzuştuğunda gerçekleşir, – Çocuğunuzu kulak verin ve cevap vermesi için bekleyin.

•             Onları motive edin!- Yorum yaparak, merakla yaklaşarak, bilgi isteyerek, ilgi göstererek onları destekleyin.

Çocuğunuzda İşitme Kaybı Mı Var?

İşitme uzmanlarımız size ve sevdiklerinize en iyi yardım ve rehberliği vermeye hazırdır.