İşitme Kaybı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen işitme

kaybının 8 sonucu

Tedavi edilmeyen işitme kaybı ile yaşamak işitme kabiliyetinizden daha fazlasını etkisinde bırakır.

İşitme sorunlarınızı çözüm bulmanın neticeları hakkında data edinmek için işitme testi randevusu alın

Zihinsel netliğiniz etkilenebilir

etrafınızdaki sesleri işitmekte kuvvetlik çektiğinizde, zihinsel anlamda netliğiniz bundan kötü etkilenebilir. Bunun sebebi, sesleri işleme ve konuşmaları tanıma becerisine zarar verebilecek şekilde beyne giden ihtarmlardaki azalmadır. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tedavi edilebilmesi için işitme kaybını tanımlamak önemlidir.

İşitmeniz ne durumda? Ne kadar iyi duyduğunuzu öğrenmek için size en yakın Bestlife İşitme Merkezinde işitme testi yapmış oldurın, sonuçları işitme uzmanlarımız ile değerlendirin.

Demans riskiniz artabilir

hafif bir işitme kaybının olması bile demans oluşma riskinizi iki katına çıkarabilir. Vaziyet ne kadar şiddetliyse, bilişsel deforme riski o denli büyüktür. Örneğin orta şiddetteki bir işitme kaybı, riskinizi üç katına çıkartır. Şiddetli bir işitme kaybında, demans oluşma mümkünlığı beş kata kadar artar. İşitme kaybı ile demans arasındaki bağlantı hakkında daha çok data edinmek ister misiniz? İşitme kaybı ve demansı ele alan bir makaleyi aşağıdaki bağlantıda size sunuyoruz.

İşitme kaybı belleğinizi etkileyebilir

Çok yakın zamanda söyleneni hatırlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Mevzuşmaları veya iletilen detayları işitmek için özel bir çaba gösterdiğinizde söylenenleri idrak etmek ve anımsamak zor olabilir. Bunun nedeni dinlemek için kullanılacak fazladan bilişsel kaynakların, anımsama ve anlama için mevcut olan kaynaklardan harcayacak olmasıdır.

Sohbetler eskisi kadar eğlenceli değil

İşitmeniz kötüleştikçe, gündelik mevzuşmaları izlemek gittikçe daha zor hale gelir. İnsanlardan sık sık söylediklerini tekrarlamalarını isteyebilir veya anlamak amacıyla dudaklarını okumak için yüzlerini görmeye çalışıyor olabilirsiniz. Hatta kafanızı sallayabilir ve söylenenleri anlıyor şeklinde davranabilirsiniz. Bu size tanıdık geldi mi? Can alıcı noktasını kaçırılmış olduğunız için artık espriler eskisi kadar komik değildir.

Sosyal yaşamınız olumsuz etkilenebilir

İşitme kaybınız olduğunda arkadaş çevrenizle ilişkinizi korumak size daha zor gelebilir. Kalabalık buluşmalar, gürültülü restoranlar, parti gibi ortamlarda bu, özellikle fark edilir düzeyde ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda, bazı sosyal etkinliklerden uzaklaştığınızı veya davetleri reddettiğinizi fark edebilirsiniz. Araştırmalar tedavi edilmemiş işitme kaybına sahip kişilerin toplumsal etkinliklere katılma oranının %20-24 daha az olduğunu göstermektedir.

Kendinizi tedirgin, kaygılı hissedebilirsiniz

İşitmeniz fenaleştikçe, etrafınızdaki sesleri çözümlemek ve nereden geldiklerini anlamak size güç gelebilir. Bu, çevrenizde olanlara ilişkin kendinizi daha güvensiz hissetmenize yol açabilir. Kendinizi son zamanlarda daha az güvende mi hissediyorsunuz? Tinnitus (kulak çınlaması) da kaygı durumuyla ilişkilidir

İletişim daha yorucu olabilir.

İşitme zor olduğunda, iletişim yorucu olabilir. Bunun sebebi, anlamak için bilişsel kaynaklarınızı daha fazla zorlamanız gerekliliğindendir. Bu vaziyet özellikle, insanoğluın ne söylediklerini anlamak için daha çok konsantre olmanızı gerektiren toplumsal etkinliklerde, restoranlarda veya kalabalıklarda daha zorlayıcı olabilir.

İşitme kaybı kazancınıza negatif etki edebilir

The Better Hearing Institute tarafından yapılan bir çalışmaya göre tedavi edilmeyen işitme kaybı potansiyel kazancınıza etki edebilir. İşteki performansınızı etkileyebilir. Net şekilde işitmediğinizde, toplantılarda önemli bilgileri veya sizden talep edilelenleri kaçırabilirsiniz.