Sensörinöral işitme kaybı, üç tip işitme kaybından en sık görülenidir Bu tip işitme kaybı; iç kulaktaki tüylü hücreler, beyne giden sesi aktaran sinirler veya beynin kendisi zarar gördüğü zaman meydana gelir. Çoğunlukla organik yaşlanma süreci veya gürültüye/yüksek sese maruz kalma buna neden olur. Aşağıdakiler hakkında daha çok informasyon sahibi olmak için okumaya devam edin:

Sensörinöral işitme kaybının emareleri

Bu belirtilerden herhangi biri var mı?

•             İki kişiden fazla bireyin olduğunda yada arka plan gürültüsü olduğunda konuşmaları takip etmede kuvvetlik

•             Hoparlörlerle duyurulan, restoran, mağazalar veya işyeri gibi yerlerde verilen sözel bilgileri anlamakta kuvvetlik

•             Telefon mevzuşmalarını anlamakta kuvvetlik

•             Seslerin net gelmemesi yada insanoğluın mırıldanıyor benzer biçimde işitilmesi

•             Tiz (ince) sesleri işitmede kuvvetlik

•             Kulaklarda çınlama yada uğultu-tinnitus olarak adlandırılır -bu tip işitme kaybında sık görülür

Yukarıdaki belirtilerden herhangi biri tanıdık geliyorsa, işitme kaybı olabilir. Ustalaşmış bir değerlendirme için, bizimle mesajşime geçmenizi öneririz. İşitme kaybınız varsa, işitme kalitenizi iyileştirmeye yönelik seçenekler için görüşebiliriz.

Sensörinöral işitme kaybının tedavisi

Sensörinöral işitme kaybı ilaç yada ameliyat ile tedavi edilemez. Bu tip işitme kayıplı kişilerin işitmesi çoğunlukla işitme cihazlarının yardımıyla desteklenir. Bestlife işitme merkezleri farklı tipte işitme cihazları sunmaktadır. Alanında yetkin uzmanlarımız işitme kaybınıza uygun olan işitme aletinı seçeceklerdir.

Sensörinöral işitme kaybının çözümü için beklendikçe, toplumsal soyutlanma ve düşük yaşam kalitesi ortaya çıkabilir. Zira işitme kaybınız için mümkün olduğu kadar erken harekete geçmenizi tavsiye ederiz.

Sensörinöral işitme kaybı nedir?

İç kulağımızın içinde sesi algılayan tüylü hücreler ve sesi beyne ileten işitme siniri vardır. Yaş, gürültü yada hastalık sebebiyle tüylü hücrelerde oluşan hasar, Sensörinöral işitme yitirilmesine niçin olabilir. Sensörinöral işitme kaybı tek bir kulakta veya her iki kulakta da olabilir. 

Sensörinöral kayıp ile doğmak mümkündür fakat muhtemelen bu süre içinde gelişecektir. Yaşla ilişkili işitme kaybı ,sensörinöral işitme kaybının en yaygın nedenidir. İşitme kaybı hafiften şiddetliye ve hatta çok ileri aşama aralığında değişebilir ve belirli nedenlere bağlı olarak zamanla yavaş bir seyir izleyerek kötüleşme eğilimi izah edebilir.